Makaleler

Makaleler, Yazılar

İyi Hissetmek?

Her zaman mutlu olmak, iyi hissetmek, hiç üzülmemek, yıkılmamak, düşsek bile hemen hızlıca hiç bir şey olmamış gibi ayağa kalkmak mümkün mü? Daha doğrusu gerekli ve sağlıklı mı?
9 Kasım 2017 0 Beğen
Makaleler, Yazılar

Şikayet Etme!?

Bugünlerde sosyal medyada ve bazı köşe yazılarında çokça karşılaştığım bir ifade var, özellikle kişisel gelişimle ilgilenen kişilerin üzerinde durdukları bir nasihat da diyebiliriz: şikayet etme!
17 Ocak 2017 0 Beğen
Makaleler, Yazılar

“Ben Değerliyim”

Kendimizi üzgün, umutsuz, karamsar, çökkün, enerjisiz, hatta bazen sadece üşengeç hissettiğimiz zamanlarda, kendimize ve yaşadığımız ortama daha az özen göstermeye başlayabiliyoruz.
22 Şubat 2016 0 Beğen
Makaleler, Yazılar

Daha Verimli Ders Çalışmanın Yolları

Ders çalışmaya ya da çok sıkıcı bulduğumuz ama bir yandan da yapmak zorunda olduğumuz bir işe başlamak bazen gerçekten çok zor olabiliyor.
6 Mayıs 2015 0 Beğen
Makaleler, Yazılar

Mutluluğun Bilimi

Bu TED konuşmasını paylaşmak istedim çünkü, konuşmacı Psikolog Shawn Achor, bizi şekillendiren şeylerin gerçeklerden ziyade, bu gerçeklere ve dünyaya bakış açımız olduğunu çok akıcı ve esprili bir yolla anlatıyor.
19 Mart 2015 0 Beğen
Makaleler, Yazılar

Çift Terapisi Nedir?

Çift terapisi, evli ya da duygusal birlikteliği olan çiftlerle yürütülen, çiftler arasındaki ilişkide yaşanan problemlere odaklanan terapi şeklidir.
9 Mart 2015 0 Beğen
Makaleler, Yazılar

Ruh Halimiz, Bedenimiz ve Davranışlarımız

Olumsuz bir duygu yaşadığımızda, bazen bununla nasıl başa çıkabileceğimizi bilemez, kendimizi çaresiz hissederiz. Özellikle bazı durumlarda, yaşadığımız duygunun kalıntıları uzun süre devam eder, etkisinden bir türlü kurtulamayız.
5 Mart 2015 0 Beğen
Makaleler, Yazılar

Davranışlarımız Ruh Halimizi Nasıl Etkiler?

Bu yazıma bir örnekle başlamak istiyorum. Aynı kişinin, gün içinde farklı şekillerde davranarak, kendisine geri dönen olaylar ve ruh hali üzerinde nasıl değişiklikler yaratabileceğine dair iki farklı senaryo.
4 Mart 2015 0 Beğen
Makaleler, Yazılar

Takıntılar (Obsesif Kompulsif Bozukluk)

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), çözümü olan bir rahatsızlıktır. Doğru ve etkililiği kanıtlanmış yöntemlerin uygulandığı terapi çalışmaları (bazı durumlarda ilaç desteği de alınarak), OKB’nin tedavisinde çok iyi sonuçlar vermektedir.
26 Kasım 2014 0 Beğen
Makaleler, Yazılar

Psikolog, Psikiyatrist, Psikoterapist Kimdir, Hangisine Gitmeliyim?

Kişiler, psikolojik bir sıkıntı yaşadıklarında ve bununla ilgili bir uzmandan yardım almaya karar verdiklerinde, kime başvurmaları gerektiği ve nasıl bir desteğe ihtiyaçları olduğuna dair kafa karışıklığı yaşayabiliyorlar. Bu yazıyı okuyarak,
20 Kasım 2014 0 Beğen
Makaleler, Yazılar

Psikolog / Terapist Ne Yapmaz?

Danışanın bilgi ve onayı olmadan, terapide konuşulan, paylaşılan bilgileri üçüncü şahıslara aktarmaz, katıldığı sosyal ortamlarda bu konulardan bahsetmez Bir kişinin kendisinden terapi hizmeti aldığı bilgisini, danışanın izni olmadan, üçüncü bir
19 Kasım 2014 0 1